Nyáron minden gazdiban felmerül a kérdés, hogy kedvencével vagy a nélkül nyaraljon. Ha a jószág marad, és csak mi megyünk, akkor el kell döntenünk, hogy:
-megbízható, állatszerető és a macska által is jól ismert rokonra, barátra bízzuk a saját lakásunkban, így nem kell kedvencünknek a költözéssel járó stresszt okoznunk vagy
-megbízható, állatszerető és a macska által is ismert személyre bízzuk, de a gondozó lakásába szállítjuk - ez azért még nem olyan rossz, a macska szemszögéből nézve sem vagy
-macskapanzióba visszük.
Nyilván a macskának a legelső megoldás a legjobb, hiszen a saját, megszokott környezetében töltheti a mindennapokat. Ha azonban nem tudunk meglenni kedvencünk nélkül, ezért vinni szeretnénk magunkkal, ami azért lássuk be, a macskának nem feltétlenül a legjobb (meleg kocsi, hosszú út, ketrecben való szállítás, szóval egy merő macera az egész), akkor legalább készüljünk fel a nyaralásra rendesen.
Mit vigyünk magunkkal?
A lista nem hosszú, így - állatunk kényelme érdekében - semmit sem érdemes kihagynunk. Pakoljuk be megszokott alvókosarát, kedvenc takaróját, szokásos száraztápját és konzerv eledelét, etető- és itatótálját, macskavécéjét, almot és az ahhoz tartozó kislapátot. Ne feledkezzünk meg a macskapórázról és az állatútlevélről sem, ha külföldre utazunk.
Az autós és vonatos utazás tudnivalói
Ha kocsival utazunk és kedvencünk a szállítókosárban tartózkodik, akkor 2 óránként vegyük ki, tegyük rá a pórázt, sétáltassuk, itassuk és etessük meg. De persze tisztában kell lennünk azzal, hogy a hosszabb utazás, az állandó rázkódás, a hőség (még légkondicionált autóban is) feszültséget és izgalmat jelent cicusunk számára. A legjobb, ha a családból valaki az ölébe veszi a kosarat és beszél az állathoz, simogatja, foglakozik vele (ha elszenderedik, akkor azért hagyjuk aludni). A kosár annyira legyen tágas, hogy felülhessen és elfekhessen benne, ha szeretne. Praktikus, ha a szállítódoboz aljára újságpapírt és arra egy kényelmes rongydarabot teszünk, arra az esetre, ha macskuszunk nem bírná tartogatni ürülékét a következő pihenőig.
A vonatozás sem katasztrófa, csak jobban kell ügyelni a részletekre. Igyekezzünk fülkés kocsit választani, behúzni annak ajtaját és az ablakot leengedni. Ha szerencsénk van és állatbarátokkal utazunk, akkor pórázon ki is engedhetjük cicánkat, ilyenkor - a biztonság kedvéért - csak résnyire legyen nyitva az ablak. Ha az utasok nem bánják, elővehetjük alomtálcáját is, hogy könnyíthessen magán. Vizet és élelmet feltétlenül adjunk neki.
Megérkezés után
Idegen helyen először nem fogja biztonságban érezni magát, szüksége lesz pár napra, hogy felbátorodjon és ki merjen mozdulni. Annak érdekében, hogy hamar megszokjon, lehetőleg keveset hagyjuk magára, és kezdetben kizárólag a szobában - csukott ajtók és ablakok mellett - szoktassuk a "helyi klímához". Amikor már megszokta a szobát és a kedvenc holmijai is előkerültek, kivihetjük a szabadba, persze pórázon. Idővel feloldódik és még talán élvezni is fogja a nyaralást.