A kandúrt kismacska korában fogadták be a Rhode Island-i Providence-ben lévő otthonba, ahol Alzheimer- és Parkinson-kóros, vagy más súlyos betegségben szenvedő idős embereket ápolnak. Fél év elteltével a személyzet azt vette észre, hogy Oscar "vizitel", az orvosokhoz és ápolókhoz hasonlóan körbejárja a betegeket, megszagolja és megfigyeli őket. Azok a betegek, akiket Oscar "kiválaszt" és melléjük gömbölyödik, néhány óra múlva, általában négy órán belül, elhagyják az élők világát.
Az esetről David Dosa adjunktus, az időskorban előforduló betegségekkel foglalkozó szakorvos a New England Journal of Medicine című folyóiratban rövid értekezésben számolt be. "Ritkán téved. Úgy tűnik, hogy megérzi, ha valaki halálán van" - írta az orvos, hozzátéve, hogy sok családtag vigasztalást nyer a macska viselkedéséből. Értékelik, hogy Oscar mintegy társaságot biztosít szerettüknek az utolsó órákban.
Senki nem tudja, hogy Oscar viselkedésének van-e tudományos jelentősége, vagy bármilyen különleges oka. Joan Teno, az idősek otthonának egyik orvosa kíváncsi lenne arra, hogy a macska vajon megérez valami árulkodó szagot, vagy egyszerűen kiolvas valamit az őt felnevelő ápolónők viselkedéséből. Nicholas Dodman, az állati viselkedés szakértője szerint az egyetlen járható út az lenne, ha gondosan dokumentálnák, hogy mennyi időt tölt a macska az élők, illetve a haldoklók mellett.
Az idősek otthonában nem sokat foglalkoznak a magyarázat kutatásával, a személyzet számára sokkal fontosabb, hogy a betegek családja nagyobb esélyt kap a végső búcsúra. Így azok családját már értesíteni szokták, akiknél Oscar "jelzi" a közelgő halált.
A macskás képeknél az első képen oszkár látható. |