A macskák többféleképpen tudnak kommunikálni: használnak hangokat, testtartást, száj, fül és farokmozgást. Az anyamacskák különösen sok hangot használnak a kölykeikkel való kommunikációhoz.
A dorombolás általában elégedettséget és örömet jelent.
A nyávogás több hangból áll, de összeségében egyet jelent: figyelem felkeltésének szándékát jelzi.Van a rövid magas hangú nyávogás: a macska a gazdáját keresi
-hangosabb, kitartó nyávogással kéri, hogy nyissuk ki az ajtót, vagy etessük meg
Kellemetlen helyzetben dühös, mérges hangot ad ki
A macska testtartásával jelez:
Az egyik legkönnyebben felismerhető testhelyzet az elégedett macska testtartása, teljesen ellazult, félig lecsukott szemmel. Egy ellazult macska nyújtózkodik, lassan kinyújtja és visszahúzza karmait. A lépkedés az elégedettség másik jele, ezt gyakran dorombolás kíséri.
Ha a macska fülei teljesen hátrasimulnak a fejére, akkor vagy nagyon megijedt vagy pedig nagyon agresszív. Ha hátrarántja a füleit, akkor ideges, ha pedig hegyezi a fülét akkor éber.
Ha egy fújó macskának kilátszanak a fogai és még a szőre is feláll, akkor nagy veszélyt jelent a betolakodó számára.
A nyelv sok információt közvetít a környezetről a macska felé. A macskák tulajdonképpen szagolnak a nyelvükkel, és arra is használják, hogy mosakodjanak.
Az a macska, amelyik örömmel üdvözöl téged, valószínűleg magasan tartja a farkát. A farok végének kis csóválása örömet jelez, vagy várakozást. Ha a farkcsóválás erősebbé válik, akkor az a macska ingerültségét jelzi, ha pedig az egész farkát mozgatja, akkor készülj fel a támadásra!
|