Lers: Az oroszln a tigrisnl valamivel kisebb, de azrt elg nagytermet macskafle. Testhossza 1,7 m, a nstnyek ennl gyakorta kisebbek, farokhossza 90-100 cm, testtmege pedig mintegy 180-200 kg. Testnek alapszne srgsbarna, de a fiatal llatokon halvny foltok figyelhetk meg, amelyek ltvnyos mdon nha felnttkorban is megmaradnak. A hmek srnyt viselnek, amelynek szne s mrete terletenknt s egyedenknt is nagyon eltr lehet. Nha akadnak gyr srny, st csaknem teljesen srnytelen hmek is, de akadnak ds, bozontos srny egyedek is. A srny szne srgsbarna, vagy akr sttbarna, fekete is lehet.
Szaporods, egyedfejlds: Az oroszln vemhessgi ideje mintegy 3,5 hnap, az utdok szma ellsenknt 2-3, de nha akr 5 is lehet. A kisoroszlnok 6-7 hnapig lnek anyatejen, s 18 hnapos korukban vlnak ivarrett. A termszetben a 15 vesnl idsebb oroszln mr ritkasgnak szmt, de llatkertekben ennl tovbb is lhetnek. Az egyik legidsebb ismert llatkerti oroszln Klnben pusztult el 28 ves korban.
Elterjeds, lhely: Az oroszln egykor nemcsak Afrikban fordult el, hanem zsiban is. Az zsiai populcik azonban mr az kori mezopotmiai civilizcik virgzsa idejn megfogyatkoztak, mra pedig szinte mindenhol kipusztultak. zsiban ma mr csak a nyugat-indiai Gir erd vdett terletn lnek oroszlnok. Afrikban ma mg nem ilyen katasztroflis az oroszlnok helyzete, de az ktsgtelen, hogy az elmlt vszzadokban sok olyan terletrl vgleg eltntek az oroszlnok, ahol pedig korbban meglehetsen gyakoriak voltak. A klnbz populcik olykor igen eltr krlmnyekhez alkalmazkodtak, s amg egyes oroszlnok a fves szavannkon rzik otthon magukat, msok a srbb, boztos terleteket kedvelik, megint msok a flsivatagos, szikls vidkeket rszestik elnyben. Mra kiirtott berber oroszln (Panthera leo leo) pldul az Atlasz-hegysg vidkn lt.
letmd, tpllkozs: Az oroszlnok ltalban falkban lnek, amely falkk legtbbszr 4-12 egyedbl llnak, s kzlk csak 1-4 az ivarrett hm (szmuk az egsz csoport ltszmtl fgg). A vadszat, amely ltalban a nstnyek dolga, sszehangolt hadmvelet. Szksg is van erre, mert az oroszln 50-60 km/rs futsa ugyan az emberhez kpest gyors, az oroszln ldozatai azonban ennl ltalban gyorsabban futnak. Az oroszlnok taktikja teht az, hogy szrevtlenl a lehet legkzelebb lopakodnak a legelsz csordhoz, majd egyttesen kertik be a kiszemelt, ltalban gyenge, vagy snta zskmnyt. Az oroszlnnak nagyon teherbr a gyomra. A sikeres vadszat utn rengeteg hst zabl fel, s utna napokig nem hes. Vadszzskmnyuk ltalban gn, vagy zebra, a kisebb gazellk inkbb a geprd slycsoportjba tartoznak. A hmek nemcsak azrt nem vesznek rszt a vadszatban, mert nagy srnyk miatt csak nehezen tudnnak elrejtzni, hanem leginkbb azrt, mert az oroszlnok trsadalmi rendjben a hmek feladata az utdnemzsben s a csoportnak a fajtrsakkal szembeni vdelmben merl ki. Nha elfordul, hogy egy-egy oroszln magnyosan jr tpllk utn, klnsen akkor, ha srlt llatrl van sz.
rdekessgek: Sajnos mg ma is sokan lnek abban a tvhitben, hogy ha az oroszln embert lt, el dolga, hogy megtmadja azt. Ehelyett ltalban elmenekl, pontosabban nem vrja be az ember megrkezst. Nha persze elfordulnak emberev oroszlnok is, amelyek vagy azrt szoknak r az emberhsra, mert valahol megtapasztaljk, hogy a fegyvertelen embert knny leterteni, vagy pedig azrt, mert esetleges betegsgk, vagy ids koruk miatt a vadat mr nem tudjk utolrni. |